You are currently viewing ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές των μαθητών/-τριών στην Α΄ τάξη του 10ου Δημοτικό Σχολείο Γλυφάδας για το σχολικό έτος 2024-2025 πραγματοποιούνται κατά τις εργάσιμες ημέρες από 1 έως 20 Μαρτίου 2024. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας.

Κατά το σχολικό έτος 2024-2025 στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/-τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018.

Για την εγγραφή στο 10ο Δ.Σ. Γλυφάδας μπορείτε να δείτε τα όρια των οδών εδώ , καθώς και τον σχετικό χάρτη εδώ.

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4α του άρθρου 7 του Π.Δ. 79/2017 (Α΄109), όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 2 του άρθρου 44 του Ν. 4777/2021 (Α΄25) τα δικαιολογητικά έγγραφα που απαιτούνται για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου είναι τα ακόλουθα:

α. Αίτηση-Υπεύθυνη δήλωση εγγραφής με τα ακριβή στοιχεία των μαθητών/-τριών εδώ.

β. Βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου (εκδίδεται από τα Νηπιαγωγεία στα οποία φοιτούν οι μαθητές/-τριες κατά το σχολικό έτος 2023-2024, ωστόσο δύναται να εκδίδεται και μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (gov.gr)). Το Πιστοποιητικό Φοίτησης στο Νηπιαγωγείο εκδίδεται με τη λήξη της διδασκαλίας των μαθημάτων (14 Ιουνίου 2024) και διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο εγγραφής του μαθητή/-τριας.

γ. Βιβλιάριο Υγείας του/της μαθητή/-τριας ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

δ. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ) το οποίο συμπληρώνεται από παιδίατρο εδώ.

ε. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας (π.χ. λογαριασμός ΔΕΚΟ, συμβόλαιο ενοικίασης κατοικίας, λογαριασμός κινητής τηλεφωνίας κλπ).

στ. Αίτηση φοίτησης στο Ολοήμερο Πρόγραμμα (προαιρετικά) εδώ.

ζ. Γνωμάτευση από ΚΕΔΑΣΥ ή δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία στην περίπτωση μαθητών/-τριών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

η. Δικαστική απόφαση ή Ιδιωτικό Συμφωνητικό Επιμέλειας σε περίπτωση διαζυγίου ή διάστασης)

Σε περίπτωση που η αίτηση υπογράφεται από τον έναν γονέα αυτή πρέπει να συνοδεύεται από υπεύθυνη δήλωση του άλλου γονέα ότι συναινεί με την εγγραφή του παιδιού του στο σχολείο, επικυρωμένη από ΚΕΠ ή από την Ενιαία Ψηφιακή Πύλη (gov.gr)

Άννα Κορακή