You are currently viewing FETE DE CARNAVAL-CREPES

FETE DE CARNAVAL-CREPES

Αγαπητοί  Γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι στο πλαίσιο του μαθήματος των Γαλλικών γιορτάζουμε το Carnaval français (γαλλικό καρναβάλι) σε συνδυασμό με τον εορτασμό των Απόκρεων στη χώρα μας. Η Mardi Gras στη Γαλλία είναι η ημέρα κατά την οποία συνηθίζεται οι Γάλλοι να τρώνε  crêpes (κρέπες).

Έτσι, κατά την περίοδο από τέλη Φεβρουαρίου μέχρι αρχές Μαρτίου και στη διάρκεια των μαθημάτων Γαλλικών σύμφωνα με το Εβδομαδιαίο Ωρολόγιο Πρόγραμμα, οι μαθητές/τριες των Ε΄ και  ΣΤ΄ τάξεων με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού Γαλλικών κας Άννας Φιλιππούση θα ετοιμάσουν και θα γευτούν κρέπες στην τάξη τους.

Παρακαλούμε θερμά για την ασφάλεια των μαθητών/τριών να συμπληρώσετε τη σχετική δήλωση που έχει διανεμηθεί στους/στις μαθητές/τριες μόνο στην περίπτωση που έχει διαγνωστεί τροφική αλλεργία στο παιδί σας.

Η δήλωση θα πρέπει να επιστραφεί έως την Παρασκευή 23/2/2024.

Ευχαριστούμε για την έγκαιρη ενημέρωση.