You are currently viewing ΑΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ

ΑΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ

Την Παρασκευή 26/2/2024 και ώρα 11:00 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η δεύτερη προγραμματισμένη για εφέτος άσκηση σεισμού με τη συμμετοχή όλων των μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών του σχολείου μας. Η άσκηση βασίστηκε στις αρχές του Εσωτερικού Κανονισμού του σχολείου ο οποίος περιλαμβάνει τις Ενέργειες για τη Διαχείριση Σεισμικού Κινδύνου σε Σχολική Μονάδα του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας (ΟΑΣΠ).

Οι μαθητές/τριες είχαν τη δυνατότητα να εφαρμόσουν στην πράξη μια σειρά ενεργειών και μέτρων προστασίας ενδεδειγμένων σύμφωνα με τον Σχολικό Σχέδιο έκτακτης ανάγκης για την περίπτωση του σεισμού.

Προτείνεται η συζήτηση με το οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον τους για τις ενέργειες πρόληψης που έμαθαν στο σχολείο για την καλύτερη εμπέδωση της ενδεδειγμένης συμπεριφοράς σε περίπτωση σεισμού.