You are currently viewing ΑΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ

ΑΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ

Τη Δευτέρα 30/10/2023 και ώρα 9:15 πραγματοποιήθηκε άσκηση σεισμού στο σχολείο μας με τη συμμετοχή όλων των μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών του σχολείου μας. Η άσκηση βασίστηκε στις αρχές του Εσωτερικού Κανονισμού του σχολείου ο οποίος περιλαμβάνει τις Ενέργειες για τη Διαχείριση Σεισμικού Κινδύνου σε Σχολική Μονάδα του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας (ΟΑΣΠ).

Οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν από τους/τις εκπαιδευτικούς τους για το φαινόμενο του σεισμού και τα ενδεδειγμένα μέτρα προστασίας πριν, κατά τη διάρκεια και μετά από έναν σεισμό καθώς και για το Σχέδιο Έκτακτης Ανάγκης του σχολείου. Συμμετείχαν με σοβαρότητα στις ασκήσεις ετοιμότητας και εκπαιδεύτηκαν στην εφαρμογή του Σχολικού Σχεδίου Έκτακτης Ανάγκης για περίπτωση σεισμού.

Προτείνεται η συζήτηση με το οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον τους για τις ενέργειες πρόληψης που έμαθαν στο σχολείο για την καλύτερη εμπέδωση της ενδεδειγμένης συμπεριφοράς σε περίπτωση σεισμού.