Τα χρήσιμα άχρηστα

Οι μαθητές θα διερευνήσουν τους τρόπους διαχείρισης των απορριμμάτων και στόχος του προγράμματος είναι η μείωση παραγωγής απορριμμάτων και η ανακύκλωση.

Κατασκευάζουν από άχρηστα αντικείμενα και δίνουν νέα χρήση.

Γ τάξη

Υπεύθυνοι: Β. Λαμπρούση- Ιωαν. Δελή

Ρομπέν των δασών

Ένα πρόγραμμα με σκοπό οι μαθητές να γνωρίσουν το δασικό οικοσύστημα και να ευαισθητοποιηθούν για την προστασία του.

Α τάξη

Υπεύθυνοι: Αν. Τσεκούρα, Ευγ. Χρονοπούλου, Ευαγ. Ευθυμίου

Εμένα με νοιάζει

Συνεχίστηκε για δεύτερη χρονιά το πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στο πλαίσιο του Χρυσοπράσινου Φύλλου. Τη χρονιά αυτή ολοκληρώθηκε με την ανταλλαγή μαθητικών ομάδων Ελλάδας Κύπρου.

Στο σχολείο μας φιλοξενήθηκαν μαθητές και εκπαιδευτικοί από το Ζ Δημοτικό Σχολείο Λακατάμειας Λευκωσίας. Μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν εμπειρίες, να γνωριστούν και να δημιουργήσουν φιλικούς δεσμούς.

Τον Μάρτιο ομάδα μαθητών της ΣΤ τάξης του σχολείου μας φιλοξενήθηκαν για 3 ημέρες στο Ζ Δημοτικό Σχολείο Λακατάμειας.

Δείτε το βίντεο

Για την επιτυχία του προγράμματος εργάστηκαν και συμμετείχαν ενεργά οι μαθητές και οι γονείς της ΣΤ τάξης και οι εκπαιδευτικοί τους:

Ελένη Πατρικίου, Δήμητρα Φλώρου, Κων/νος Κοτταρίνος, Ν. Παπαδιώτης, Μ. Ξεπλάτης, Ν. Λαμπιδώνη

Βήματα για τη ζωή

Μέσα από δραστηριότητες επιδιώκεται η καλλιέργεια ατομικών και κοινωνικών δεξιοτήτων. Να διδαχθούν τα παιδιά όχι το «τι», αλλά το «πώς» να σκέφτονται, και να αποκτήσουν Ατομικές και Κοινωνικές Δεξιότητες, με έμφαση στην ενίσχυση της Αυτοεκτίμησης και της Ενσυναίσθησης, στη Διαχείριση συναισθημάτων και στην Επίλυση Προβλημάτων.

Πρόκειται για πρόγραμμα 27 μαθημάτων, που διδάσκεται ένα δίωρο την εβδομάδα, για όλη τη σχολική χρονιά(μέχρι και τον Μάιο).

Δ τάξη

Υπεύθυνοι: Αθ. Πραφτσιώτη- Εύη Γεωργάκη

Το ρεμπέτικο

«Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά»

Η διαδρομή του ρεμπέτικου τραγουδιού στο χρόνο .

• Εκφραση μέσα από το τρίπτυχο: Μουσική-Λόγος-Κίνηση
  • Διάδοση της λαϊκής  παράδοσης